przeprowadzka-dobra-organizacja

Przeprowadzka? Warto się dobrze przygotować!

Przeprowadzka nie musi być stresująca. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej dobrze się do niej przygotujemy. Dla większości osób ten artykuł nie będzie wielkim odkryciem, ale być może przyda się podczas planowania krok po kroku? Postanowiłem to napisać ponieważ sam kiedyś miałem firmę przeprowadzkową. Wydaje mi się, że warto to przeczytać jeśli chcemy korzystać właśnie z takich usług. Może akurat coś się przyda;)

 

1/ Zweryfikujmy co chcemy ze sobą wziąć, dobrze się zastanówmy, bo im więcej chcemy zabrać tym więcej zapłacimy za usługę przeprowadzkową. Często nie opłaca się nam wynosić starych mebli (zwłaszcza ze „sklejki”) czy sprzętu AGD i RTV. Oszacujmy ich wartość i zadecydujmy.

2/ Jeśli już zadecydowaliśmy co ze sobą chcemy zabrać-oklejmy te przedmioty kartkami samoprzylepnymi-usprawni to pracownikom zadanie, a my oszczędzimy sobie czasochłonnych objaśnień i kolejnych kilkadziesiąt minut za które musielibyśmy zapłacić. Uszykujmy karteczki żółte z napisem „zabieramy”, i karteczki zielone z dopiskiem „zostawiamy”

3/Teraz powinniśmy wiedzieć ile rzeczy musimy przewieźć i jak duży potrzebny jest samochód. To dość istotna sprawa ponieważ zbyt mały samochód może spowodować, że przeprowadzka się przedłuży (2 kursy), wtedy wydłuża się czas za który płacimy (z reguły stawka jest za 1 roboczogodzinę). Przy niewielkiej dopłacie powinniśmy znaleźć firmę z autem większym niż bus, czyli ze skrzynią ładunkową o pojemności większej niż 30m sześciennych. Dobrze się zastanówmy. Oczywiście mogą dojść dodatkowe kryteria takie jak miejsce załadunku czy rozładunku, po prostu wybierzmy to co jest dla nas najbardziej optymalne. Umawiając termin przeprowadzki zwróćmy jeszcze uwagę na to ilu pracowników ma być zaangażowanych.

Maksymalna skrzynia załadowcza 30m3.

Bus ze skrzynią załadowczą poniżej 30m3.

 

 

Skrzynia ładunkowa powyżej 30m3

Skrzynia ładunkowa powyżej 30m3

4/Jeśli udało nam się nam znaleźć firmę z odpowiednim dla nas samochodem możemy przejść do następnego etapu przygotowań. Co najmniej kilka dni przed przeprowadzką, zacznijmy się pakować, Wbrew pozorom może to trwać dłużej niż Ci się wydaje. Warto wszystko dobrze zabezpieczyć by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych strat. Ważnym elementem są odpowiednie kartony, które możemy znaleźć niemal wszędzie np w markecie, za darmo. Jeśli nie mamy na to czasu to warto odwiedzić internetową hurtownię z opakowaniami. www.centrumpakowania.com  lub www.kartoniarnia.pl. Z pewnością znajdziemy coś w bardzo rozsądnych cenach. Dobrze, gdy kartony mają nadrukowaną tabelkę, dzięki której będziemy mogli bez problemu opisać co jest w środku i do jakiego pomieszczenia należy karton skierować.

Pakujmy mądrze. Kruche przedmioty oznaczmy wyraźnie. Owińmy je folią bąbelkową lub pianką. Umieśćmy w najbardziej wytrzymałym kartonie. Dotyczy to porcelany, szkła, luster itp. Dodatkowo możemy użyć narożników ochronnych by zabezpieczyć kanty szaf czy stołów, owińmy je później folią stretch. Częstymi uszkodzeniami podczas przeprowadzki są właśnie boczne części mebli i trudno nam będzie później zweryfikować straty. Wszystko co możemy spakować do kartonu-spakujmy do kartonu. Nawet kwiaty!

5/ Gdy już spakowaliśmy nasz dobytek, dobrym ruchem jest umożliwienie pracownikom swobodne dojście do najcięższych i największych przedmiotów. Prawdopodobnie te rzeczy będą pakowane na samochód jako pierwsze.